POMIĘDZY ŚWIATŁEM A CIENIEM

WARSZTATY OŚWIETLENIA PORTRETOWEGO FILM NOIR

Portrait Photographer of the Year 2014

Z

RÓŻĄ SAMPOLIŃSKĄ

"Rozwijanie pasji i dzielenie się z nią z Wami jest tym, co mnie nakręca ...

Jeżdżę po świecie w poszukiwaniu inspiracji i sensu ... a moje szczęście sie mnoży, ponieważ się nim dzielę ... "

- Róża Sampolińska


"Pomiędzy Światłem a Cieniem - Warsztaty Oświetlenia Portretowego Film Noir" nareszcie zawitają w POLSCE!

Róża Sampolińska przylatuje specjalnie z USA, aby poprowadzić kilka edycji swoich warsztatów.

Ty także możesz przeżyć tę magiczną podróż w głąb siebie, własnych możliwości ... i ... świata "Światła i Cienia”.

Pod czułym okiem Róży, zaczerpniesz wiedzy tajemnej, pojmiesz i uwierzysz - że i Ty możesz rzeźbić światłem, a portret studyjny nie taki straszny, jak go malują...

2-dniowe warsztaty fotograficzne “Pomiędzy Światłem a Cieniem” to idealne miejsce dla zarówno zaawansowanych fotografów, jak i dopiero zaczynających swoją przygodę z portretem.


 • różnych rodzajów oświetlenia (światło stałe, światło błyskowe)
 • jak operować światłem, by uzyskać dramatyczne światłocienie
 • jak modyfikować różne rodzaje oświetlenia studyjnego
 • jak uzyskać nie tylko świetny technicznie portret, ale jak przekazać w nim coś więcej...
 • jak znaleźć inspiracje i obudzić swoją kreatywność
 • jak pracować z modelami - istota i znaczenie języka ciała - czego unikać, na co zwracać uwagę
 • jak pracować z klientami, bez doświadczenia w pozowaniu
 • znaczenia szczegółów w idealnym portrecie
 • tajników post-processingu Róży (od wywołania w Lightroomie, przez edycję w Photoshopie, aż do uzyskania gotowego dzieła

WARSZTATY "POMIĘDZY ŚWIATŁEM A CIENIEM" TO W 100% ZAJĘCIA PRAKTYCZNE, PODCZAS KTÓRYCH NAUCZYSZ SIĘ:

...

To nie tylko warsztaty, to DOŚWIADCZENIE, które wzniesie Twoją fotografię na zupełnie inny poziom…

...


SZCZEGÓŁY:

 • 2 emocjonujące dni intensywnych warsztatów
 • 2 profesjonalne przepięknej urody modelki
 • przestrzenne w pełni wyposażone studio
 • (aparaty i obiektywy we własnym zakresie)

NALEŻY PRZYNIEŚĆ:

 • duży zapas dobrego humoru i pozytywnej energii
 • tabletki przeciwbólowe (bo od ogromu wiedzy może rozboleć głowa:) - zupełnie nie żartuję (proszę spytać poprzednich uczestników:))
 • aparaty fotograficzne
 • obiektywy 50mm, 80mm lub dłuższe (preferowane jasne obiektywy o świetle f/2.8 i niżej), choć tak naprawdę nie ma znaczenia, bo nie aparat robi zdjęcia

WAŻNA INFORMACJA:

Uczestnicy warsztatów mogą wykorzystać zdjęcia wykonane podczas warsztatów w swoim portfolio, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych z dopiskiem „Zdjęcie powstało podczas warsztatów z Różą Sampolińską”. Fotografie nie mogą być wykorzystywane w sposób komercyjny (w tym do wszelkiego rodzaju reklamy i promocji), jak również nie mogą być publikowane w magazynach online i drukowanych, ani zgłaszane do konkursów bez zezwolenia prowadzącej warsztaty.  Podczas warsztatów obowiązuje całkowity zakaz nagrywania audio/video. Uczestnicy nie stosujący się do tej zasady będą proszenie o opuszczenie warsztatów bez zwrotu kosztów.


official partner

NAGRYWANIE AUDIO/VIDEO PODCZAS WARSZTATÓW JEST ZABRONIONE

CENA:

2900PLN płatne w 2 ratach

Cena zawiera
2-dniowe warsztaty 
2 modelki
1.5-2 godzinny pokaz retuszu
Lunch, napoje zimne oraz kawa i herbata

* Liczba miejsc ograniczona

REZERWACJA:

Proszę o email na adres studio@rozasampolinska.com, aby upewnić się, czy są wolne miejsca. Dane do przelewu zadatku zostaną podane w emailu zwrotnym.
Proszę sprawdzić folder SPAM, gdyby wiadomość zwrotna nie dotarła.


ZZA KULIS

PRZEWIŃ W LEWO

Witam,
Kilka dni temu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach "Marketing i Sprzedaż IPS + Retusz" prowadzonych przez Roze Sampolinska. Warsztaty odbyły sie online. Roza jest profesjonalistka w kazdym calu. Jest tez niezwykle ciepla i otwarta osoba. Co wazne cudownie sie jej slucha. Wszystkie informacje były przekazane w sposob jasny i klarowny. Uczestnicy otrzymali dpowiedzi na wszelkie nurtujace pytania dotyczace omawianych tematow. Wydane pieniadze na kurs z Roza Sampolinska to inwestycja w siebie, a otrzymana wiedza jest najwieksza wartoscia dla kazdego. W sposob otwarty i prawdziwie szczery otrzymac mozna nie tylko wiedze dotyczaca samego tematu, ale rowniez motywacje i wiare we wlasne mozliwosci. Wszystko podczas warsztatow od poczatku do konca bylo na najwyzszym poziomie.
Rozo, dziekuje bardzo, ze moglam Cie poznać i wziąc udział w Twoich warsztatach i wierze, ze kiedyś sie spotkamy.

Barbara Smok

Film noir portrait, to dramatyczne oświetlenie portretowe z lat starego Hollywood. Światło i cień mocno kontrastowy klimat tak mnie ujął na zdjęciach Róży Samoplińskiej, że chciałem dowiedzieć się jak powstają te charakterystyczne filmowe kadry, które są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Więc, żeby podnieś swój warsztat na wyższy poziom zdecydowałem się wziąć udział w warsztatach „Between Shadow & Light Film Noir Portrait Workshops” prowadzonych przez Różę Sampolińską.

„Between Shadow & Light Film Noir Portrait Workshops”

To warsztaty – z których jestem nota bene mega zadowolony – pozwoliły mi poznać tajniki światła studyjnego, modyfikatorów oraz ich wpływ na efekt, który chcemy osiągnąć. Róża w sposób bardzo przystępny dzieli się swoją wiedzą dotyczącą fotografowania z wykorzystanie źródeł światła: światło stałe i światło błyskowe, pokazuje jak przekazać w portrecie oprócz poprawnej technicznie fotografii coś więcej.

Jaroslaw Kozlowski

Warsztaty z Różą to dawka ogromnej wiedzy przekazanej w luźnej i swobodnej atmosferze. Jej pozytywna energia udziela się każdemu;) Osobiście nie miałam pojęcia o biznesie, jak go prowadzić, od czego zacząć i w jaki sposób budować swoją markę. Dopiero zaczynam ale przynajmniej wiem jaki kierunek obrać. Róża pokazuje i tłumaczy krok po kroku jak to wszystko budować.
Zmieniłam diametralnie swoje nastawienie jeżeli chodzi o wycenę swojej pracy. Miałam z tym problem ale już wiem, że nie można się porównywać z innymi i zbyt nisko cenić.
Róża jest cudowną osobą i genialnym fotografem. Naprawdę bardzo wiele mi pokazała i ta wiedza jest bezcenna. Zostanie w mojej głowie na zawsze :)))

Magdalena Mróz

I took part in the workshop "Between shadow and light-portrait" (twice) and also "Portrait of a mature woman - plus marketing and sales". I love the atmosphere that is at the Róża's workshops. She transfers her knowledge in a simple way, without creating a barrier between the students and herself. She is an incredibly talented person who I admire. At her workshop I learned a lot of important and interesting things, and at the same time I had a great time. I heartily recommend.Roza is so informative and helpful! She made me feel very comfortable during the shoot and made me feel like a movie star. I did not know I had it in me to produce such great pictures! It took less than 2 weeks to see my pictures. During the Reveal & Order Session, I was so overwhelmed! All the pictures came out so nicely and it was a very tough choice to choose which ones I wanted! I did not expect to have such nice photos. Roza informed me about her pricing and how we can work things out. She is very helpful and is there to support! She understands that this is an investment. I recommend going to her for all your photography needs. Her work is exceptional.

Jowita Trzcielinska

So... I admire Roza work many years and many times i tried get this effect on my work. I saw lot of tutorials but still I didn't understand something and I missed something. Actually, I spontaneously went to Roza's workshops and I have to say that it was only at Roza's workshops where I understood how light works and how is easy, quick way to achieve amazing results. OK, is not easy ;-) but if you know how understood light and how it works and you start practising you can create every picture from your imagination.
I have to say one thing more. I was on second Rosa's workshop as well. SHE reveals all its marketing and business secrets! so if you want to learn how to successfully run a photography business, you also have to be at these workshops.
Ok, I have to say second thing more ;-). She don't hide any tricks and secrets. you can ask about everything and I guarantee that she give you proper answer.

Marcin Katarzynski

Brałam udział w warsztatach "2-DNIOWE WARSZTATY ONLINE - Marketing i Sprzedaż IPS + RETUSZ - 9-10 czerwca 2020r" jestem zachwycona i gorąco polecam. Dziękuję Różo za ogrom wiedzy i inspiracji. Pozdrawiam Danka Szafrańska

Danuta Szafranska

Uczestniczyłam w warsztatach "Portret kobiety dojrzałej + Marketing i sprzedaż" u Rózy. Warsztaty zdecydowanie przerosły moje oczekiwania i były jedną z moich najlepszych inwestycji. Ogromna dawka wiedzy, inspiracji, szczegółowe informacje na temat marketingu i pracy z klientem. Róża przedstawiła nam swój plan działania krok po kroku i odpowiedziała na wszystkie nasze pytania. Róża jest bardzo miłą i ciepłą osobą, która chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla mnie ważne było również, że dużo opowiadała o swoich wątpliwościach, problemach i rozterkach związanych z pracą fotografa. Z warsztatów wróciłam "odnowiona" i zmotywowana do działania. Dziękuję bardzo Rózy i zachęcam do zapisu każdego kto się jeszcze waha: Warsztaty u Róży są warte każdej złotówki. Polecam serdecznie!

Barbara R

Genuinely this has been one of the best workshops I’ve attended. I found it insightful and interesting along with the friendliness of instructor which really helped me to understand things.
One cannot take this workshop and come out empty handed. You will be even better and full of new ideas and knowledge!!
 I also gained a resource and long distance friendship that I still stay in touch with and look to see her next work/projects she turns out. Roza you ROCK!!!! 
-Thank You

Tiffany Perez

This was the most practical and inspirational photographic workshop that I've experienced in over 40 years of study. Roza Sampolnska has a teaching style that is respectful and engaging with those who study with her. I was delighted that Rosa's vision of what makes great photographs of people dovetails with my approach to portraiture. I must say that I continue to be favorably impressed with Efrain Cruz's selection of professional photographer teachers, and the evolving growth of Illuminate Workshops offerings.

Robert Couchman

Rebecca Bonner

I can not say enough about the "Between Shadow and Light" workshop I attended last weekend with Roza Sampolinska through Illuminate Workshops. I have taken workshops in the past where I am left feeling overwhelmed or that I learned nothing at all. This was NOT the case with Roza. She shared her techniques and equipment with us and made learning very simple and easy for us. In addition, the atmosphere was relaxed and open, our questions were answered and Roza was always eager to see our images and gently critique us if needed. This workshop was above and beyond what I had hoped for. The investment was worth every penny and I am so excited to begin creating my own work with my new knowledge.

One of the best photography workshops I have taken! Spending two days working alongside the talented Roza Sampolinska was a honor. Not only is she an incredibly talented photographer, her gift for teaching shines through. She provided great instruction and helpful critiques throughout the two day workshop, where the majority of the time was spent "hands on". I came away with great new skills that I am excited to use in my photography.

LeeAnn Mill

Ron Cooper

Roza is not only an outstanding photographer, she’s also an excellent teacher. Her personality, preparation, attention to detail, patience and enthusiasm all contributed to a very productive two days. The models were also excellent – totally professional, patient and easy to work with.”

I attended Roza's "Shadow and Light" training, and it was truly one of the best experiences I've ever had. Her instruction is clear and delightfully delivered. If you want to learn how to take breathtaking portraits, this class is for you.I am so grateful that I was referred to Roza! I first met her for my glamor portrait session. The results were so amazing we did not have any doubts who should be our wedding photographer. The detail and quality of her work is impeccable! She has left us with such a detailed storybook of our wedding day. I love my pictures - I can't stop looking at them! Thank you Roza for paying so much attention to all of those little things that are so important and meaningful to us! You truly caught the emotions of that day, and I am so excited about that! I will absolutely recommend you to all of my friends!

Lisa jarema

Roza’s class is worth it! We learned lighting, styling, make-up, and posing with models she brought in. There was also time to have open dialogue and we talked about websites, what kind of other equipment everyone liked, and what kind of editing tools were best. She’s patient with her students and her creativity is so inspiring. I love her work and loved being able to learn from her.

Jenny Wilson

Where do i begin? I have been following Roza for couple of years now and since i live in a different state, there was always something in the way that kept me away from attending her workshop. But the day has finally come and i was on the way to San Antonio!

Im a professional wedding photographer with almost no knowledge about anything larger than speedlights. I was always afraid of studio lighting, it seemed so technical and complicated. Until i attended Rozas workshop.

Roza is such a friendly and hospitable person. The moment i walked into her studio i felt i have known her forever! 2 days of our hands on workshop passed like an hour and i could not believe the quality of knowledge i recieved!

Roza has a talent of explaining technical things so easily! She pays attention to all the questions and makes sure they get addressed and explained. The workshop was so much more than just a studio lighting.. Roza introduced us to a beauty of a portraiture world, showed us correct placing of light and shadows along with proper posing and her signature editing method.

I highly recommend this workshop for everyone who wants to take their photography to a next level. Thank you Roza, it was a privellege to learn from such professional as you!

Masha Ray

opinie uczestników

Aby zarezerwować miejsce, proszę wypełnić poniższy formularz (proszę sprawdzać folder SPAM w poszukiwaniu odpowiedzi, niestety maile często tam lądują).

W odpowiedzi otrzymacie wszelkie niezbędne informacje.


WYPEŁNIJ FORMULARZ

KLIKNIJ, ABY POSŁUCHAC WYWIADU Z RÓŻĄ SAMPOLIŃSKĄ (po angielsku)

bio

Roza Sampolinska is an internationally recognized, awarded portrait and fashion photographer and the owner of Roza Sampolinska Portrait, Boston's #1 portrait photography studio, providing a luxury experience designed to capture your beauty and strength, one portrait at a time.


AWARDS & PUBLICATIONS

STUDIO TOUR

Roza specializes in timeless portraiture, fashion, maternity, boudoir, corporate headshots and personal branding. Her Studio in located in Amesbury, MA (35 miles north of Boston).

Roza has been awarded a Portrait Photographer of the Year 2014.

Roza is also an educator, teaching her signature dramatic portrait lighting techniques to photographers around the world. If you are a photographer and want to bring your skills to a whole new level, check "For Photographers" for more information about upcoming classes and mentoring sessions.

the studio

I invite you to my Studio.

It is located in a historic Trades Mill building in Amesbury, MA, 35 miles north of Boston. This is where all the magic happens and I can't wait to create yours.

My Studio is equipped with all the tools and lights to create timeless portraits for your and your family. I have an extensive wardrobe you can use during your session - gowns, maternity gowns, lace, tulle, flowers, jewelry, and so much more. 

Schedule your studio tour and a free consultation - let's meet and talk about how you would like to be photographed.

GO BACK

kontakt

Thank you!

Your message has been sent. We'll contact you shortly

Follow me

check out my instagram